Dnia 15 września 2023 roku uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniach z Panami Policjantami – Panem Bartoszem Skubałą oraz Dzielnicowym – Panem Sebastianem Kowalikiem. Spotkania dotyczyły przede wszystkim „Bezpiecznej drogi do szkoły”, jednakże poza przypomnieniem uczniom zasad dotyczących bezpiecznego przychodzenia do szkoły oraz powrotu do domu poruszone zostały inne kwestie. Panowie przypomnieli uczniom zagadnienia dotyczące cyberprzemocy, demoralizacji dzieci i młodzieży, a także zwrócili uwagę na to, że nauczyciel jest pracownikiem publicznym i zwracamy się do niego z należytym szacunkiem. Uczniowie mieli czas na zadawanie pytań i każda nurtująca sprawa została przez naszych gości omówiona i wytłumaczona.

Mamy nadzieję, że wszystkie informacje, które uczniowie usłyszeli podczas spotkania będą w odpowiedni sposób wykorzystywane w życiu codziennym.

Bardzo ważną rolę w życiu dzisiejszej młodzieży odgrywa Internet, w tym media społecznościowe, które mają ogromny wpływ na codzienne funkcjonowania młodych ludzi. Poza dużą ilością korzyści, które oferuje nam cyberprzestrzeń, w sieci czyha wiele zagrożeń, które mogą doprowadzić do poważnych problemów, dlatego aby chronić uczniów przed tymi zagrożeniami w dniu 15 marca 2023 roku w Zespole Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej zrealizowany został autorski Program obejmujący warsztaty z zakresu Cyberbezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Warsztaty realizujące Program przeprowadzone zostały przez Centrum Profilaktyki i Reeadukacji Atelier z Krakowa. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas IV – VI. Głównym celem programu było ukształtowanie odpowiedzialnej postawy uczniów w zakresie korzystania z Internetu. Realizacja Programu ma mieć także wpływ na podniesienie bezpieczeństwa uczniów podczas aktywności w przestrzeni internetowej. Do najważniejszych rezultatów można zaliczyć między innymi odpowiednie identyfikowanie i reagowanie na zagrożenia występujące w Internecie; uzyskanie wiedzy w zakresie możliwych form uzyskania pomocy w związku z doświadczeniem problemów wynikających z korzystania z Internetu oraz poznanie konsekwencji wynikających z podejmowania ryzykownych zachowań w sieci.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach oraz zadawali pytania dotyczące nurtujących ich zagadnień.

14 lutego 2023 roku w Zespole Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie przeprowadzony został Szkolny Dzień Profilaktyki. W tym roku tematyka zajęć dotyczyła tolerancji. Zajęcia przeprowadzone zostały przez trenerów Ośrodka Profilaktyki Społecznej w Krakowie.

Uczniowie klas 1 – 3 brali udział w zajęciach pod tytułem „RóżniMISIE”, podczas których poruszano zagadnienia dotyczące różnic na świecie wraz z podawaniem przykładów, omawiano zalety tego, że każdy jest inny, zapoznano uczniów z postawą szacunku i otwartości na innych. Istotne znaczenie miało również omówienie tego, czym jest tolerancja oraz jakie są konsekwencje jej braku.

Dla uczniów klas 4 – 6  przygotowano zajęcia „O różnicach na ulicach” w trakcie, których poruszano następujące treści: tolerancja i jej przejawy, granice tolerancji, akceptacja i szacunek wobec innych, postawa otwarta i zamknięta, różnorodność – wady i zalety oraz konsekwencje braku tolerancji w aspekcie indywidualnym i społecznym.

Najstarsi nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach pod tytułem „Hejterzy”. Uczniów klas 7 – 8 zapoznano ze znaczeniem następujących zagadnień: hejt i hejterzy w Internecie, inne przypadki nienawiści na różnym tle, przyczyny braku tolerancji i akceptacji innych, budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby oraz wsparcie dla osób doświadczających braku tolerancji.

Tematyka tolerancji i jej braku jest coraz częściej pojawiającym się problemem, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy pracowali nad tym, żeby każdego dnia żyło nam się dobrze z osobami, które nas otaczają.

Dzień bezpiecznego Internetu to święto, które obchodzone jest z inicjatywy Komisji Europejskiej i ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Święto to ma zaznajomić rodziców, nauczycieli i wychowawców z profilaktyką bezpieczeństwa online oraz pozytywnym wykorzystywaniem Internetu.

Kilka zasad korzystania z Internetu, tak aby było to bezpieczne:

  1. Ustal z Rodzicami zasady korzystania z telefonu, tabletu i komputera. Dzieci nie powinny korzystać z urządzeń mobilnych codziennie.
  2. Nie korzystaj z telefonu w czasie drogi. Skup się na bezpiecznym dotarciu do celu.
  3. W Internecie czyha wiele zagrożeń wobec dzieci. Poproś rodzica o ustawienie kontroli rodzicielskiej.
  4. Nie wszystkie strony są przeznaczone dla dzieci. Bądź rozważny.
  5. Relaks przed komputerem tylko pod okiem dorosłego.
  6. Podczas jazdy i zabawy rozsądnie korzystaj z urządzeń.
  7. Nie okazji sympatii na formach internetowych, ktoś może Cię skrzywdzić.
  8. Nie rozmawiaj zbyt głośno przez telefon. To bardzo niekulturalne.
  9. Spotkania z kolegami nie muszą być czasem spędzonym przez telefonem.
  10. Nie odpowiadaj na zaczepki ludzi których nie znasz. Oni mogą Cię skrzywdzić.


27 września wszyscy uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej uczestniczyli w spotkaniu z Panem Policjantem Sebastianem Kowalikiem. Podczas spotkania przypomniano uczniom o zasadach ruchu drogowego, które dotyczą pieszych i rowerzystów. Szczególną uwagę zwrócono na korzystanie z telefonów i innych urządzeń podczas poruszania się po chodnikach. Bardzo ważne jest, aby wszyscy uczniowie pamiętali o tych zasadach i mogli zawsze cało i zdrowo pokonywać drogę łączącą szkołę podstawową i dom.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniach 12 – 16 września przyłączyliśmy się do obchodów Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych. Głównym założeniem organizowanego tygodnia jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych. Nasi uczniowie oraz rodzice mieli możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi profilaktyki chorób zakaźnych między innymi dzięki przygotowanej gazetce szkolnej, zarówno w języku polskim, jak i również w języku ukraińskim oraz podczas lekcji, na których wykorzystywano przygotowane przez MEiN materiały.

Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom zwiększa się świadomość każdego z nas w związku z dbaniem o siebie i swoich najbliższych.

 

Pedagog szkolny,

Paulina Nier

 

W ramach kampanii „Postaw na rodzinę!”, zarówno uczniowie naszej szkoły, jak i rodzice otrzymali do nich materiały informacyjne. Informacje zawarte w materiałach dla uczniów podpowiadają, między innymi jak rozmawiać z rodzicami, aby rozmowa zakończyła się pozytywnie, wartości rodziny jako drużyny oraz o tym, jak wiele każdy z nas uczy się od rodziców. Materiały dla rodziców mają na celu poszerzenie wiedzy m.in. na temat budowania i wzmacniania samooceny u dzieci oraz o wartości relacji rówieśniczych dziecka.

UZALEŻNIENIOM – POWIEDZ STOP!

W maju w klasach 6 – 8 naszej szkoły przeprowadzana jest informacyjna akcja profilaktyczna dotycząca uzależnień młodych ludzi od różnego rodzaju substancji. Nasi uczniowie oraz ich rodzice otrzymają różnego rodzaju materiały informujące ich o tym, w jaki sposób można się uzależnić, kiedy można powiedzieć, że to już uzależnienie oraz przede wszystkim jak uchronić najbliższe nam osoby przed uzależnieniem. Pamiętajmy, że dopalacze to produkty zawierające chemiczne substancje, które działają na ośrodkowy układ nerwowy.

Nawet jednorazowy eksperyment z tymi groźnymi narkotykami może skończyć się tragicznie!

Drogi Rodzicu,

już ponad miesiąc żyjemy w nowych, trudnych dla nas wszystkich czasach… Najpierw przez wiele miesięcy towarzyszyły nam strach i niepewność związane z panującą pandemią, a teraz przyszło nam się zmierzyć z lękiem wynikającym z toczącą się wojną za naszą wschodnią granicą kraju. Wraz z zaostrzeniem się sytuacji wojennej w Ukrainie oraz napływem uchodźców w naszym codziennym życiu częściej spotykamy się z osobami z zagranicy.