Pierwszaki w akcji... czytania książek
W bieżącym roku szkolnym, nasze pierwszaki - klasa 1 a i 1 b otrzymały w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Mała Książka – Wielki Człowiek książkowe Wyprawki Czytelnicze, w której znajdowały się:
-,,Książka „Pierwsze czytanki dla…” z ilustracjami Józefa Wilkonia – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke- twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.
-Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji”
Głównym celem kampanii społecznej jest zachęcenie do codziennego, wspólnego czytania książek z dzieckiem oraz uświadomienie rodzicom jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa literatura. Kampania ma za zadanie przekonać dorosłych, że wspólne czytanie książek w domu pomaga dzieciom w nazywaniu emocji,
empatii i poszerza słownictwo. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Pierwszoklasiści założyli swoje pierwsze Dzienniczki Lektur, w których po przeczytaniu tekstów z wyprawki czytelniczej w domu z rodzicami lub wypożyczeniu książki z biblioteki szkolnej, umieszczali własne prace plastyczne o każdej przeczytanej książce. Celem tego działania było przede wszystkim propagowanie czytelnictwa w naszej placówce oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wyrabianie nawyku czytania lektur od najmłodszych lat szkolnych, wzbudzanie kreatywności, wrażliwości i wyobraźni. ,,Dzieci lubią książki i chcą, żeby im czytać, bo to pierwsze spotkanie z literaturą kojarzy im się z byciem w objęciach mamy i taty. Przebywanie z najważniejszymi osobami w życiu dziecka, jest konstytutywne i dla rozwoju samego dziecka, i dla rozwijania jego pasji czy zainteresowań oraz kształtowania nawyków”.
Uczniowie, którzy najpiękniej wykonali Dzienniczki Lektur ( w wyniku wspólnych wyborów klasowych) zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi w postaci książek.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dziękuję uczniom, wychowawczyniom klas pierwszym oraz rodzicom za uczestnictwo i mam nadzieję, że będziemy ją kontynuować w przyszłym roku szkolnym.


